Fragmenty osobiste  to projekt realizowany w ramach III edycji Programu Grantowego Wena, którego głównym założeniem jest stworzenie wielkoformatowej ceramicznej mozaiki będącej odpowiedzią na hasło III edycji: Widok z mojego okna.

Obraz, jako dzieło plastyczne w swej istocie stanowi pewien kadr, wycinek rzeczywistości. Jest od zarania dziejów zapisem wrażliwego postrzegania świata oraz skarbnicą wiedzy o czasach minionych. W odniesieniu do tematu, projekt zakłada stworzenie przez uczestników serii subiektywnych przedstawień, kadrów, indywidualnie widzianej rzeczywistości w postaci ceramicznych kafli – obrazów, które łącznie stworzą wspólne dzieło.

W ramach projektu, została zrealizowana wycieczka do wielopokoleniowej pracowni mozaiki rodziny Grześkiewiczów w Łomiankach (koło Warszawy). Uczniowie wzięli udział w warsztatach
z mozaiki techniką bezpośrednią, jak również mieli okazję zwiedzić pracownie oraz porozmawiać z kontynuatorką rodzinnej spuścizny, Panią Dorotą Grześkiewicz..

Podczas pierwszych spotkań uczniowie skupili się na dyskusji, wokół tematu III edycji: Widok
z mojego okna
, stworzyli mapę myśli oraz opracowali po kilkanaście projektów w formie szkicu. Najciekawsze projekty stały się punktem wyjścia do opracowania i stworzenia wspólnej wizji na mozaikę.

Aktualnie uczniowie wykonali połowę z docelowego formatu mozaiki

Finałem projektu ma być montaż i prezentacja mozaiki w przestrzeni publicznej miasta Żory. Aktualnie toczą się rozmowy z centrum promocji miasta nad docelowym miejscem montażu.

UCZESTNICY:

Martyna Zniszczoł

Weronika Czechowska

Alicja Kałużny

Karolina Arciszewska

Wiktoria Gembalczyk

Oliwia Orzechowska

Wiktoria Leśnik

Wiktor Skwarek

Kierownik projektu i opiekun artystyczny:

mgr Małgorzata Szram-Lipka

 

Harmonogram na 2022/23

Wrzesień – Grudzień

– realizacja drugiej części mozaiki

– ustalenie docelowego miejsca montażu mozaiki

Styczeń – Luty

– montaż mozaiki

– zakończenie projektu i prezentacja mozaiki

 

To już drugi projekt, który Pracownia Ceramiki naszego Liceum Sztuk Plastycznych realizuje w ramach zwycięstwa w konkursie grantowym Fundacji Staraków. W ubiegłym roku zrealizowany został piękny projekt “Kształt Bliskości”:

TO JUŻ FINAŁ “KSZTAŁTU BLISKOŚCI”

Comments are closed.

Close Search Window