Wydarzenia|

Dobre jest to, co minęło

dobre jest to, co nadchodzi

a nawet dobra jest teraźniejszość…

Z. Herbert

XVIII Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony Poety –Pani Katarzyny Herbert przeszedł już do historii. 12 października do Żor przyjechali uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami z różnych zakątków naszego pięknego województwa. Jury miało „ciężki orzech do zgryzienia” bowiem uczniowie recytowali, niełatwe przecież, teksty Herberta z ogromną dojrzałością, wyczuciem i odpowiednim ładunkiem emocjonalnym.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 5 uczniów w kategorii klas 7-8 szkoły podstawowej; Kacper Bida ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Polskich Olimpijczyków w Żorach, Maciej Dubiak ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach, Zuzannna Pastuszka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Imielinie,Nadia Kwiatoń z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pawłowicach i Magda Herba ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Jacka Kuronia w Żorach i 10 uczniów w kategorii szkół ponadpodstawowych- Julia Lofek z I LO im.T.Kościuszki w Jaworznie, Julia Kuzemczak z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.J.Fałata w Bielsku Białej, Julia Haligowska z I LO im. 14.Pułku Powstańców w Wodzisławiu Śląskim, Oskar Augustyn z IV LO w Jastrzębiu Zdroju, Zofia Kapustka z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach, Julia Bomba z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach, Pola Jodłowiec z I LO im.M.Kopernika w Żywcu, Dominik Wiewióra z I LO im.M.Kopernika w Żywcu, Wiktoria Wiśniewska z III LO im.Z.Herberta w Żorach i Amelia Koralewska z IV LO w Zespole Szkół nr 6 im.Króla Jana Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju.

18 X 2022 finaliści mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach aktorskich, w czasie których, pod czujnym okiem instruktora –Michała Skiby, wspaniale się bawili, ale także uczyli i rozbudzali nieprzebrane pokłady kreatywności.

Finał konkursu zaplanowano na 27 października na godz.10.00 w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach. Jury w składzie: przewodnicząca Pani Renata Tetla- wicedyrektorka Zespołu Szkół nr 3 w Żorach oraz Pan Michał Skiba- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Mysłowicach, instruktor teatralny, Pani Iga Długoszewska- Zawadzka-nauczycielka języka polskiego, instruktorka teatralna.

  Twórczość Herberta podsuwa nam dziesiątki pytań, skłania do refleksji, szuka prawdy o nas samych i naszym życiu, dlatego tak piękne, wzruszające były recytacje naszych finalistów. Po krótkim występie artystycznym, ogłoszono wyniki:

W kategorii szkoły podstawowe:

I Miejsce : Kacper Bida ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Polskich Olimpijczyków w Żorach,


II Miejsce: Maciej Dubiak ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Rudnikach,


III Miejsce: Nadia Kwiatoń z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pawłowicach.

W kategorii szkoły ponadpodstawowe:

I Miejsce:Pola Jodłowiec z I LO im.M.Kopernika w Żywcu,


II Miejsce: Julia Kuzemczak z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im.J.Fałata w Bielsku Białej,


III Miejsce: Amelia Koralewska z IV LO w Zespole Szkół nr 6 im.Króla Jana Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju

Sponsorem wydarzenia Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach,Przedsiębiorstwo Extrall Sp.z o.o. w Żorach a partnerem jest Towarzystwo Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Wiemy, że wszyscy uczestnicy konkursu przyczynili się do tego, że myśli Zbigniewa Herberta są i będą wciąż żywe, jego twórczość nigdy nie zostanie zapomniana. Wierzymy, że udało się nam podczas tegorocznego spotkanie wprowadzić wszystkich w ocean głębokich i prawdziwych a zarazem urzekająco prostych myśli Mistrza Herberta.


Za rok kolejne spotkanie, na które już dziś z całego serca zapraszamy.

Comments are closed.

Close Search Window