Uczestniczka recytująca na scenie MOK podczas finału konkursu

Uczestniczka recytująca na scenie MOK podczas finału konkursu

Edyta Smyczek – nauczycielka-bibliotekarka

To fakt – przepyszne pączki towarzyszą konkursowi od początku, a cytowane w tytule słowa padły podczas jednej z kolejnych edycji, w przerwie przesłuchań eliminacyjnych Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach.

Dwie pierwsze edycje konkursu, w roku 2001 i 2002 – były skierowane tylko do uczniów żorskich szkół. Pomysł i formuła konkursu sprawdzały się, więc postanowiono rozszerzyć krąg odbiorców. Pierwszy konkurs o zasięgu wojewódzkim odbył się w 2003 roku. Od początku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli i uczniów. Magia poezji naszego Patrona od pierwszej edycji przyciągała tak wielu chętnych, że zostały wprowadzone ograniczenia dotyczące liczby kandydatów z jednej szkoły i już od pierwszej edycji o zasięgu wojewódzkim podzielono konkurs na dwa etapy: eliminacje i finał. Termin konkursu zawsze ustalany jest tak, aby eliminacje odbywały się w okolicy Światowego Dnia Poezji (21 marca), a finał w rocznicę nadania imienia Zbigniewa Herberta naszej szkole, czyli 7 kwietnia.

W I Wojewódzkim Konkursie Poezji Zbigniewa Herberta udział wzięło 47 uczniów gimnazjów i 51 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z roku na rok liczba uczestników rosła. Rekord padł w 2009 roku, kiedy to podczas eliminacji, cztery komisje konkursowe wysłuchały 166 recytacji! Od początku trwania konkursu w eliminacjach wzięło udział 1420 uczniów z całego województwa śląskiego. Młodzi recytatorzy przyjeżdżają do Żor z nauczycielami lub opiekunami, którzy ich przygotowują, wspierają i kibicują podczas przesłuchań. Możemy więc śmiało powiedzieć, że podczas siedemnastu edycji Wojewódzkiego Konkursu Poezji Zbigniewa Herberta w Żorach zjedzono około 2500 przepysznych pączków!

(…)

Od 2009 roku finaliści konkursu spotykają się również podczas warsztatów scenicznych. Jest to doskonała okazja, aby doskonalić swoje umiejętności pod okiem fachowca, ale również do integracji i wymiany doświadczeń. Finał to prawdziwa uczta dla koneserów pięknego słowa, a najważniejszą wygraną jest poezja.(…)

(fragmenty „Monografii III LO” wydanej w 2020 roku z okazji 25-lecia szkoły)

Regulamin i karta zgłoszenia do konkursu – 2023r.Kliknij aby pobrać regulamin i kartę zgłoszenia uczestników

Comments are closed.

Close Search Window