Wydarzenia|

To był dzień pełen wzruszeń. Pierwszy raz na Rynku Żor odbyła się impreza szkolna, a jednak o wysokiej randze – ze względu na  ilość zaproszonych gości, ze względu na świetne przygotowanie uczniów, którzy stanęli na wysokości zadania i w tym dniu dawali z siebie wszystko, wreszcie ze względu na charakter uroczystości – jednocześnie mundurowej, szkolnej, miejskiej i rodzinnej.

Właśnie tak to sobie wyobrażaliśmy, gdy zaczynaliśmy planowanie imprezy i gdy uporczywie powtarzaliśmy próby musztry i defilowaliśmy wraz z uczniami – najpierw podczas lekcji taktyki, później podczas prób na boisku (czasem przy fatalnej pogodzie), w hali sportowej, wreszcie na rynku. Ogromną pracę włożyli w przygotowania nasi nauczyciele, szczególnie nauczyciele przedmiotów mundurowych: panowie Maciej Nowak, Rafał Pergół, Arkadiusz Muras, Łukasz Chmielecki, Adam Doleżych oraz współpracujący z naszą szkołą policjanci, strażacy i żołnierze. Wsparcia udzieliła nam nawet Kompania Honorowa Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach, która udzielała cennych rad i sugestii, znając ceremoniał policyjny jak mało kto.

Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju – nasze niezliczone próby przyniosły efekt w postaci świetnego występu uczniów podczas apelu. Defilada przebiegła znakomicie, szczególnie, że towarzyszyła nam Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Gdy poczet flagowy (dowódca pocztu – kadet Emilia Wnuk, asysta – kadet Hanna Dudała, asysta – kadet Oliwia Dzierżęga) wciągał flagę na maszt, a wszyscy zebrani śpiewali “Mazurek Dąbrowskiego” niejednej osobie łezka zakręciła się w oku. Podczas ślubowania na sztandar szkoły (poczet sztandarowy w składzie: dowódca pocztu – kadet Adrian Chlebiej, sztandarowy – kadet Miłosz Siedlecki, asysta – kadet Michał Dudzik) wzruszyli się najbardziej obecni rodzice, dziadkowie i bliscy naszych uczniów. Każdy jednak zapamiętał inny moment jako najważniejszy: przemówienie Prezydenta Żor, pana Waldemara Sochy (który objął tę uroczystość swoim patronatem), rozmowy z obecnymi gośćmi (zaszczycili nas swoją obecnością przedstawiciele władz miasta, na czele z Panem Prezydentem oraz Przewodniczącym Rady Miasta, p. Piotrem Kosztyłą, delegacja z Delegatury w Rybniku Kuratorium Oświaty, przedstawiciele władz mundurowych: zastępca Szefa OZ Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Adrian Klimek, Szef WCR w Rybniku ppłk Andrzej Kuc, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Żorach mł. bryg. Krzysztof Ograbek, Naczelnik Wydziału Prewencji w Żorach komisarz Arkadiusz Muras, Prezes Zarządu Powiatowego w Żorach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej pan Mirosław Orłowski, st. sierż. Piotr Katana, który reprezentował Dowódcę 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, Dowódca 133. Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna ppłk Daniel Baron oraz nasi współpracownicy z wszystkich służb mundurowych), defiladę końcową…

Defiladę przygotowaliśmy w oparciu o ceremoniał wojskowy i policyjny, wykorzystując możliwie najlepiej przestrzeń Rynku. Poprowadził ją uczeń klasy 3D, kadet Michał Szymiczek, klasą 1 DL  dowodził kadet Maks Leszner, 2D – kadet Jakub Tetla, 1A – kadet Natalia Kaczmarczyk,  1F – kadet Nela Macura, 2A – kadet Emilia Szpyrka, 1C – kadet Nadia Karkocha , a klasą 2C – kadet Nikola Śleziona. Pochód zamykał oddział OPW z Zespołu Szkół Społecznych pod dowództwem kadeta Adriana Skrobola, bo w tym dniu również ta klasa składała ślubowanie wraz z naszymi uczniami.

Po części oficjalnej wszyscy uczestniczyliśmy jeszcze w pikniku mundurowym, w czasie którego jedliśmy wojskową grochówkę i podziwialiśmy mażoretki z formacji “Eksplozja” oraz nasze tańczące uczennice z SP, naszych uczniów w pokazie samoobrony i w pokazie strażackich działań ratowniczych, odwiedziliśmy stanowiska straży pożarnej, wojska i policji oraz wozy bojowe i ratownicze z zaprzyjaźnionych z nami jednostek mundurowych. Wysyłaliśmy zaproszenia do wielu jednostek i  wszyscy odpowiedzieli na nie pozytywnie – bardzo nas to cieszy, bo widzimy, że współpraca z nimi układa się świetnie.

Dlatego w ramach podsumowania tego wspomnienia chcemy przede wszystkim złożyć ogromne wyrazy wdzięczności wszystkim zaangażowanym w organizację, wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy i wszystkim gościom, którzy byli z nami w tym dniu. Bardzo serdecznie dziękujemy rodzinom naszych uczniów – gdyby nie Wasze zaufanie, bo powierzyliście nam swoje dzieci, nie byłoby ani tej uroczystości, ani tych klas.

Wkrótce zamieścimy film z uroczystości, tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

Comments are closed.

Close Search Window