Wydarzenia|

„ a przecież zebrałem tyle słów w jednej linii…”

Z.Herbert

 

    XIX Wojewódzki Konkurs Poezji Zbigniewa Herberta pod honorowym patronatem żony Poety –Pani Katarzyny Herbert przeszedł już do historii. 18 października do Żor przyjechali uczniowie wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami z różnych zakątków naszego pięknego województwa. Uczniowie recytowali teksty Herberta z ogromną dojrzałością, wyczuciem i odpowiednim ładunkiem emocjonalnym. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja twórczości Zbigniewa Herberta, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 uczniów w kategorii klas 7-8 szkoły podstawowej: Wiktor Kaniecki z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pawłowicach, Zofia Zichlarz z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 11 w Żorach, Klaudia Gajda z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 11 w Żorach , Dominik Gembalczyk z  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pogrzebieniu, Paulina Marcol z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rudziczce, Aleksandra Walczok ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Poległych na Pasternioku  w Orzeszu, Hanna  Tetla  z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7 w Żorach, Antonina Wołczyk z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7 w Żorach, Kevin Kupczak ze Szkoły Podstawowej im. J Rogera w Sośnicowicach, Zuzanna Dębicka ze Szkoły Podstawowej im. J Rogera w Sośnicowicach   i 10 uczniów w kategorii szkół ponadpodstawowychZofia Kapustka z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach, Julia Bomba z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach, Amelia Koralewska z IV LO w Zespole Szkół nr 6 im.Króla Jana Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju, Łukasz Maliszczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. T.Kościuszki w Jaworznie, Kamila Richter z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E.Dembowskiego w Gliwicach, Paweł Furtak z z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Karolina Świder z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Agata Tomica z I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego, Maja Klepacka z III Liceum Ogólnokształcącego z Odziałami Mistrzostwa Sportowego im. Z. Herberta w Żorach, Zuzanna Mokrzycka z III Liceum Ogólnokształcącego z Odziałami Mistrzostwa Sportowego im. Z. Herberta w Żorach

23 X 2023 finaliści uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach aktorskich, w czasie których, pod czujnym okiem instruktora – pana Michała Skiby,  wspaniale się bawili, ale także uczyli i  rozbudzali nieprzebrane pokłady kreatywności.

Galę finałową konkursu zaplanowano na 26 października na godz.10.00 w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach.  Gościliśmy znakomitych gości- dyrektorkę MBP- Panią- Aleksandrę Zawalską- Hawel, Naczelnika Wydziału Edukacji- Pana Dominika Krusberskiego, oraz Jacka Świerkockiego- pełnomocnika Prezydenta Miasta Żory ds. Społecznych.  Jury w składzie: przewodnicząca Pani Marzena Mrozek- wicedyrektorka i nauczycielka języka polskiego Zespołu Szkół nr 3 w Żorach,  Pan Michał Skiba- Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Mysłowicach, instruktor teatralny, autor wielu projektów kulturalnych, Pani Aleksandra Bilewicz- Ozga -nauczycielka języka polskiego, instruktorka teatralna oraz Pani Wioletta Siemianowska- bibliotekarka MBP w Żorach, miłośniczka poezji.

Twórczość  Herberta skłania do refleksji, szuka prawdy o nas samych i naszym życiu, dlatego tak piękne, wzruszające były recytacje naszych finalistów.  Komisja konkursowa stanęła przed nie lada wyzwaniem jakim było wytypowanie zwycięzców. Ostatecznie przyjęto następującą klasyfikację miejsc:

  

W kategorii szkoły podstawowe:

I Miejsce : Kevin Kupczak ze Szkoły Podstawowej im. J Rogera w Sośnicowicach ,

II Miejsce: Dominik Gembalczyk z  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Pogrzebieniu ,

III Miejsce: Klaudia Gajda z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 11 w Żorach .

 

Wyróżnienie: Hanna  Tetla z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 7 w Żorach.

 

W kategorii szkoły ponadpodstawowe:

I Miejsce: Karolina Świder z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach,

II Miejsce: Amelia Koralewska z IV LO w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju ,

III Miejsce: Zofia Kapustka z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach,

 

Wyróżnienie: Julia Bomba z Liceum Sztuk Plastycznych w Żorach.

 

Sponsorem strategicznym  wydarzenia była  Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w Żorach oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne „TOLOS” Piotr Walczak i wspólnicy spółka komandytowa, Towarzystwo Przyjaciół III Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Żorach.

Laureaci i osoby wyróżnione w konkursie uhonorowani zostali dyplomami i nagrodami w postaci bonów do Empiku w wysokości 500zł, 400zł, 300zł. Zgromadzona publiczność nagrodziła wszystkich występujących brawami.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu. Wiemy, że wszyscy uczestnicy konkursu przyczynili się do tego, że myśli Zbigniewa Herberta  są i będą wciąż żywe.

 

Za rok kolejne, jubileuszowe spotkanie, na które już dziś z całego serca zapraszamy.

Comments are closed.

Close Search Window