Wydarzenia|

Tekst pieśni "Mazurek 3 maja" i rysunek polskiej flagi

Tekst pieśni “Mazurek 3 maja” i rysunek polskiej flagi

Pieśń „Witaj majowa jutrzenko” przywołuje pamięć Konstytucji 3 Maja, jednej z pierwszych, nowoczesnych i spisanych konstytucji na świecie, uchwalonej przez Sejm Czteroletni w dniu 3 maja 1791r.

O randze tego dokumentu świadczy fakt, że dzień ten uznano za święto narodowe już dwa dni później, czyli 5 maja 1791r.  Niestety trzeci rozbiór Polski w 1795r. pozbawił Polaków własnego państwa, a tym samym możliwości wspólnego i oficjalnego świętowania. Dopiero po odzyskaniu niepodległości, 123 lata później, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została ponownie uznana za święto narodowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919r.  Po II wojnie światowej w 1951r. święto zostało oficjalnie zniesione decyzją komunistycznych władz i aż do 1989 roku obchodzenie tego święta było zabronione.

Obecnie na mocy ustawy  z dnia 6 kwietnia 1990r. o przywróceniu Święta Narodowego Trzeciego Maja, corocznie świętujemy rocznicę uchwalenia wiekopomnego dzieła, które dało podwaliny pod budowę nowoczesnego państwa. Ciekawostką jest to, że w ubiegłym roku 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano również na Litwie, która wspólnie z Królestwem Polskim w 1791r. tworzyła Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Społeczność szkolna również włącza się w coroczne obchody Narodowego Święta 3 Maja i z tej okazji została przygotowana pamiątkowa wystawa którą możecie podziwiać na korytarzu szkolnym.

Comments are closed.

Close Search Window