Wydarzenia|

guziki od mundurów

guziki od mundurów

Jeśli zapomnę o Nich,  

Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie! 

Adam Mickiewicz Dziady 

 

Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej. W tym wiosennym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Ten czas przywodzi na myśl wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie. 

Za kilka dni będziemy obchodzić Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W kwietniu i maju 1940 Rosjanie wymordowali ok. 22 tysięcy polskich oficerów, policjantów, urzędników, uczonych, profesorów wyższych uczelni, artystów, lekarzy, nauczycieli, prawników. 13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów. Prawda o Zbrodni Katyńskiej była ukrywana przez sprawców i władze komunistyczne w Polsce ponad pół wieku. Rosjanie próbowali winą za Katyń obarczyć Niemców, a temat zbrodni w PRL był ściśle cenzurowany. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR oficjalnie przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. 

W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 

Warto wspomnieć przy tej okazji postać Józefa Mackiewicza – pisarza i publicysty, który uczestniczył jako obserwator w ekshumacji zwłok polskich oficerów w Katyniu 1943 r., bezkompromisowo walczył o ujawnienie prawdy o Katyniu, był wielkim przeciwnikiem totalitaryzmu komunistycznego.  

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza. 

Tylko guziki nieugięte 
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni 
z głębin wychodzą na powierzchnię 
jedyny pomnik na ich grobie 

Zbigniew Herbert „Guziki” fragment 

 

 

Comments are closed.

Close Search Window